Skip Navigation Links
KÖŞE YAZARLARI
http://anadolugazetesi.net/images/fb.pnghttp://anadolugazetesi.net/images/tw.png
 
EN ÇOK OKUNANLAR
http://anadolugazetesi.net/images/kent.png
http://anadolugazetesi.net/images/hastane.pnghttp://anadolugazetesi.net/images/eczane.png
http://anadolugazetesi.net/images/telefon.pnghttp://anadolugazetesi.net/images/taksi.png
http://anadolugazetesi.net/images/yeme.pnghttp://anadolugazetesi.net/images/alisveris.png
http://anadolugazetesi.net/images/konak.pnghttp://anadolugazetesi.net/images/ulasim.png
 
 
 

Türkvizyon final olacak

Türkvizyon final olacak
Gündem - 20.11.2013 Çarşamba 09:40 
Türkvizyon final olacak
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası Kültür Başkentliği ve Eskişehir ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
Vali tuna ile konuyla ilgili olarak “Türkvizyon bizim Türk Dünyası Kültür Başkenti çalışmalarımızın finalinde yer alan etkinliklerden bir tanesi olacak. Bizim çok şeyler beklediğimiz bir organizasyon. Yurt dışı ayağının başarıyla devam ediyor olmasından mutluluk duyuyoruz. Türk Müzik Birliği Kanalı ile birlikte yapmış olduğumuz sözleşmede Türkiye dışındaki ülkelerde ki seçmeleri onlar yapacaklardı ve yapıyorlar. Türkvizyon’un medyada yer alması bizim için de oldukça önemli. Biz finalleri de yakından izlemeye başladık. Çünkü 300 milyonluk bir coğrafyadan bahsediyoruz. O yüzden finalleri yakından takip ediyoruz. Bizim üzerimizde de büyük bir yük var. Çünkü Türkiye ayağının iyi bir şekilde neticelendirilmesi için de çalışmalarımız sürüyor. Türkiye Eurovision’a katıldığı zamanlarda biraz daha hızlı hareket edilip ülkenin temsil edeceği kişiyi hızlı bir şekilde belirleyebiliyordu. Biz yine bu imkânlardan ayarlanmaya çalışıyoruz. Önümüzde bir ayı aşkın bir süre var. Bunu en iyi şekilde değerlendireceğiz. Türkvizyon’a bu kadar büyük bir teveccüh olacağını beklemiyorduk ama diğer yaptığımız etkinliklerde şunu gördük. Bilimsel sempozyumlarda, sinema ve diğer gösteri, etkinliklerde dışarıdan gelen Türk kökenli vatandaşımızın bir araya gelme arzusu var. Birlikte bir şeyler yapmak, Türkiye’nin etrafında herkes pervane oluyor. Gidip gelmeyi arzu ediyorlar, ilişkileri daha da geliştirmek istiyorlar. Bunun sonucu olarak da bu Türkvizyon’a güzel bir şekilde yansıyor” dedi.

HEDEF 10 BİN ÖĞRENCİ
Vali Tuna ayrıca, “Kültür başkentliği bittiğinde biz on bin tane öğrencimizi götürebilmişsek bizim için çok önemli bir kazanım olacak. Türkiye tarihinde böyle bir organizasyon olmadı. Gidip görmenin farklı bir yeri ve önemi var. Öğrencilerin bizzat gidip orada ki insanlarla iletişime girmesi, orada ecdadımızın bıraktığı eserleri görmesi müthiş bir özgüven kazandıracak çocuklarımıza. Türkiye açısından da ve geleceğimiz açısından da bu son derece önemli. Türkiye’de yaşayan insanlarımıza da bol bol doğusundan batsına kültür gezileri yaptırmamız lazım. Tabi biz şu anda kültür başkentiyiz ve elimizde imkânlar ve Eskişehir’de çocuklarımızı da gezdirdiğimiz için mutluyuz. Yurt dışından da misafirlerimizi getirmeye çalışıyoruz ama bizim için yurt dışına götürmek daha önemli” diye konuştu. 

STADYUM VE FİDANLIK
Eskişehir’e gelmeden önce aldığım haberlerin başında gelen konulardan bir tanesi stadyumun yeri, bir tanesi de vilayet fidanlığıydı diyen Tuna, “Şu an geldiğimiz noktada halkın beklentilerine yönelik bir çözüme doğru gidilmesi gerçekten sevindirici. Şunu anlayışla karşılamak lazım, bir stadyum yapılıyor 33 bin kişilik ve bunun bir şekilde bir yerden çıkması lazım. Ya yatırım finanslarından kaynak edilecek yada TOKİ her yerde yaptığı gibi bunu ranta dönüştürerek finanse etmeye çalışacak. Başka şehirlerde de şu anda stadyum çalışması devam ediyor TOKİ’nin ve bu usulde gerekiyor. Biz burada Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı marifetiyle buraya aktarılacak kaynaklarla en azından bu stadyumun bedelini karışlayarak mevcut alanın yapılaşmasının önüne geçme imkânımız vardı. Sayın bakanımızın da bu konuda bir açıklaması oldu biliyorsunuz, bir söz verildi ve bunun tabi yerine getirilmesi lazım. Bizde şu anda protokol hazırlığı yapıyoruz TOKİ ile. Bu protokol ile birlikte biz bu stadyum bedelini TOKİ’ye ödeyeceğiz. Ve bu yeri kent meydanı olarak kazandırmış olacağız” diye konuştu. 

KALICI ESERLER
Vali Tuna kalıcı eserler konusunda da şunları söyledi. “Kalıcı eserler konusunda şehirde uygun boş arazi bulamıyoruz. Mesela bir müze yapacağız uygun yer bulamıyoruz. Bir şeyi yaparken ani karar vermeden yapmak lazım. Enine boyuna konuşarak tartışarak yapmak lazım. Göç müzesi dedik ilk defa böyle bir müze olacak Türkiye’de. O yüzden çok iyi bir şekilde bunu kurgulamamız gerekiyor. Vilayet fidanlığını da Türk dünyası bahçesi yapacağız artı bir de müzeler şehri olsun diyoruz. Buraya gelen insanlar müzeleri gezmekten geri gidemesinler burada kalsınlar bir iki gün.

Bilim insanlarının sunduğu bilgiler kalıcı eser. Onların sunduğu bilgileri kitap haline getiriyoruz. Türk dünyasına ait birçok mesele konuşuluyor. Bu işin müzik, eğlence ayağı var biz onu yapmaya çalıştık bolca insanlarımıza değişik konserlerle, etkinliklerle, halk dansları topluluklarıyla bunları gerçekleştirdik. Sporu da bunun içine dahil ettik. Türk dünyası kültür başkentliği bittiği taktirde de Eskişehir Türk dünyasının buluşma noktası olmaya devam edecek.” (HM)
 

Etiketler; türkvizyon, final, olacak,
Eskişehir'in modern yüzü
Yorum Gönder
 Toplam (1) adet yorum var.
Doğa Sever 20 Kasım 2013 Çarşamba
Anlaşılan ; Kalıcı Eser Projeleri , kalıcı olarak kalacaklar galiba!

İlgili Diğer Haberler

Brezilya, Kolombiya maçında iki önemli yıldızını kaybetti...
5 Temmuz 2014 Cumartesi
San Antonio Spurs geçen yılın rövanşını 4-1 skorla aldı ve 2014 NBA Şampiyonu oldu.
16 Haziran 2014 Pazartesi
Mualla Zeyrek Ortaokulu, finallerin ilk maçında Bursa Osmangazi ekibini geçtiğimiz gün devirmişti
9 Haziran 2014 Pazartesi
LeBron James'in 35 sayılık performansıyla San Antonio Spurs'ü deplasmanda 98-96 yendi ve seriyi 1-1'e getirdi.
9 Haziran 2014 Pazartesi